Boće

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Boće

Samo jedno je Boće

Navigation

Prijatelji

Sve vijesti

svevijesti

Boće iz zraka

Boce iz zraka

    Jedna ljuta i ćevapi s lukom

    Boce-Team
    Boce-Team
    Admin


    Broj postova : 1432
    Points : 3095
    Reputation : 4
    Join date : 15.05.2008
    Age : 58

    Jedna ljuta i ćevapi s lukom Empty Jedna ljuta i ćevapi s lukom

    Postaj  Boce-Team 27.10.10 3:51

    Jedna ljuta i ćevapi s lukom News_d10

    Svakoga ljeta uvijek ista priča.

    Dođe dijaspora iz svih zemalja Europe pa i dalje, na ćevape i da obiđe rodbinu u kompletu. Pomalo narcisoidno pokazujući skupe sunčanice i besprijekorno bijelu odjeću, kao da su na Havajima. Vidim kamaru ljudi koje nisam vidio godinama, upustim se u razgovor i većina mi je kaže (valjda zato što i ja spadam u tu hebenu dijasporu):

    - Joooj šta ti misliš o ovome, ja se nebi mogo ovdje vratit, nema ti para.

    Kontam u sebi, naravno, ko je sada ovdje lud, kuću je odavno obnovio i sredio onako kako to znaju dijasporaši; bogme sve naj-naj (ko ima para i guzom šara).

    - Nekako je ovo meni sve bijedno, nema tu napredka, jadno.

    Odgovara samom sebi i kao usputno pita.

    - Zašto ne uzmeš i ti nešto za popit? - Ne stigoh izustiti a on već nastavlja sa svojim izljevom emocija.

    - Znaš kriza jest ali ja imam dobar poso, vaku platu nebi nigdje dobio.

    Onda malo poveća stanka, valjda u isčekivanju moga pitanja pa kolika je ta plaća, a ja kao nezainteresirano.

    - Bože koje su vrućine.

    I tako naša razmjena informacija poslije toliko godina završava se na tome.

    - E, moram ići, kolko ostaješ, daj vidjećemo se još dok si tu.

    Rečeno na brzinu i nezainteresirano, a zatim žurno u Bel-ami na ćevape.

    Nisam mogao ni srknuti gutljaj kave kad eto ti mog prijatelja, povratnika. E, sad on ti je sušta suprotnost predhodniku. Poslije onih obaveznih pitalica: kad si došo, kad odlaziš. Poslije moga odgovora, onako srozana faca.

    - Pa malo je, brate slatki al šta ćeš. - Samo što nije dodo još: jadniče jadni kako to možeš izdržati ma ja to nebi htio nema ti para.

    - K vragu kod nas se vrti sve oko nekih para, tako i to. - Mislim ja.

    Pozivam konobara.

    - Daj, što ćeš popiti, kako ti?

    Kao iz topa.

    - Nikad bolje, nebi se ja mogo više nikad tamo vratit nema ti para.

    I pođe on meni balavit o svemu kako se ovdje živi a ne tamo, kako smo mi svi robovi i kako ne bi on mogao više krenuti na tako daleki put, dojadilo mu voziti i ostali bljuvotina koje nisam baš mogao sve pohvatat.

    - Znaš, boli me uvo, ja sam donio sebi da nemoram radit, meni je dosta.

    Ne usudih se pitati, nešto više a u sebi vidjeh jadnička koji radi i živi u nekoj robovlasničkoj zemlji zapadne Europe. Tako nekako su prolazi moj prvi dani. U početku unutarnja radost a zatim pad krivulje na vretikalnu nulu. Ljudi samo kukaju, zbog ovog, te ono nevalja, a uglavnom nitko ništa ne radi; liječe živce i idu na pecanje po čitav božiji dan. Htio, ne htio sortiram izbušene dojmove i kažem sam sebi da danas moždane vijuge neću naprezati osim kad poželim promijeniti piće. Kad netko, kao grom iz vedrog neba, akustično i uz tapšanje ramena.

    - Joooj što ste mi vi dojadili, samo dođete tu da se preseravate i pokažete debela vam auta, hahahaha! »

    Uz grohotan (pomalo neugodan) smijeh pruža mi ruku i pozdravlja me.

    - Pa gdje si prijatelju, naravno ti ne spadaš u tu grupu; to se odnosi na ove druge.

    Sjeda za stol i opet galami.

    - Mala daj meni jednu ljutu, šta ćeš ti?

    Hvala, samo ti...

    - Znaš prije neki dan došo neki iz dijaspore a mi sjedimo pred prodavnicom i sad on da nas kao časti; kupuje nama čitavu gajbu pive.

    - Što je sad u tome loše - Velim - vjerovatno se zaželio da vas vidi.

    - Ma znaš šta, grebem ja njega i njegovu pivu on misli mene kupit za gajbu pive.

    Nastavlja tako sam sebi odgovarati, dok ja ponekad izustim.

    - Eto ima i drugih koji ne voze mercedes ili neko drugo debelo auto.

    - Jest, ko onaj ludov neko veče se napio pa nezna gdje je; znaš nemojte vi nama ni dolaziti taki, pukli skroz naskroz, al ne mislim na tebe.

    Ispivši ljutu u dva poteza ode sa onim - Koliko ostaješ, daj vidjećemo se još dok si tu.

    Tako ti pijem ja svoju kavu i kontam, ma počeo sam se i smijat, da me netko vidio od ovih domaćih vjerovatno bi reko evo i ovaj je puko; priča sam sa sobom ili se smije na vjetar. I mislim. Bože ne možemo mi u Bosni bez tog osjećaja zajednice kao da smo svi jednaki, a nismo nikada bili niti ćemo ikada biti. Ne možemo mi bez onoga našega; kako smo toliko dobri da bi svakoga počastili a onda za njime lajali na sva usta, ovakav je onakav je. Ljudima u svome okruženju želimo dobro samo onoliko, koliko nama paše, i niti pedalj više. Eto tako ti ja provodim svoje dane odmora. Ponekada dobacim ovim našim neženjama u župi što se ne žene a i oni meni:

    - Ko te šta pita i zašto si dolazio.

    Zašutim, a što bih drugo. Svi smo mi isto pukli bio ti dole, gore, lijevo ili desno. Lutajući pogledom po obzorju, u glavu mi dođoše riječi moga prijatelja Ive Kotorana: „E moj Iko, nas je iskvarila naša gorka nevolja i to će nas požderati.“


    Piše: Boris B. IKO
    http://www.posavski-vremeplov.com/

      Similar topics

      -

      Sada je: 07.05.24 8:40.