Boće

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Boće

Samo jedno je Boće

Navigation

Prijatelji

Sve vijesti

svevijesti

Boće iz zraka

Boce iz zraka

    Zašto su i kako katolička sela na brčanskom prostoru postala muslimanska ?

    Boce-Team
    Boce-Team
    Admin


    Broj postova : 1432
    Points : 3095
    Reputation : 4
    Join date : 15.05.2008
    Age : 58

    Zašto su i kako katolička sela na brčanskom prostoru postala muslimanska ? Empty Zašto su i kako katolička sela na brčanskom prostoru postala muslimanska ?

    Postaj  Boce-Team 26.01.21 22:40

    Zašto su i kako katolička sela na brčanskom prostoru postala muslimanska ? ACtC-3dTnKu_fB1W-a1CJrx8Lipo-HfX-qHzU0fIB5LrVepAGiYf35LXWh8S2_wHVzU4DYGcv1UV114Y4s38UJRoyxV-oLT2WPjh3qURYpANQmbu80dKwGOLyDUAEGjfdPQrHjN9jVU3fczadBuxCtZVV-3y=w467-h635-no?authuser=0


    Mnogi Hrvati brčanskog kraja o ovome pitanju često razmišljaju ali obično ne nalaze odgovore.

    Zašto su i kako katolička sela postala muslimanska i koja su to sela ??
    Da li su u tim selima katolici prešli na islam ili su se u ta sela naselili neki drugi narodi ??


    Da, veoma kompleksno i nedovoljno razjašnjeno pitanje, ali evo pokušat ću približiti i dati točan odgovor na ova pitanja.

    Za početak odmah ću reći da katolici brčanskog kraja nisu u velikoj mjeri prešli na islam nego su uglavnom ostali pri svojoj vjeri a neki i pri svome ognjištu.

    Ipak,bilo je i onih ,kao i danas, koji su gledali osobni interes pa su u prelasku na islam vidjeli svoju korist.

    Ipak radi se o neznatnom broju te o njima neću govoriti jer nisu tema ovog teksta.


    Vraćamo se na glavnu temu, a to je zašto su neka katolička sela poput današnje Brke (Barka) i Palanke na brčanskom prostoru postala muslimanska ?

    Razlog su svakako bili stalni ratovi između Austrougarske i Osmanskog carstva na ovim prostorima .
    Stalni ratovi između ovih dvaju vojski za sobom su povlačili i stalne migracije stanovništva čas na jednu čas na drugu stranu.


    Tako se padom brčanskog prostora 1529 godine iseljava veliki dio katolika te Osmanlije zatiču skoro prazan prostor.

    Ipak, u neki selima na obroncima Majevice poput Štrepaca,G.Skakave i Bijele ostaje jedan manji dio katolika koji tu egzistira i pored ogromne torture Osmanlija.


    Nakon osvajanja Bosanske Posavine od strane Osmanlija 1529 godine Austrougarska u nekoliko navrata vraća ove prostore ali bez većeg uspjeha.

    Godine 1737 a nakon potpisivanja
    " Požarevačkog mira" dolazi do razgraničenja sukobljenih strana tj Osmanlija i Austrougara.


    Ovim mirovnim sporazumom Osmanlije se povlače u dubina teritorija Bosne koja je bila 4 sata jahanja od Save a sve kako bi Austrougati imali 4 sata za dizanje uzbune ako turci krenu ka Savi.

    Negdje je to manje, neprohodan put, negdje su potplacivani turski kontrolori i uziman je dublji teritorij do 20 km kao kod Gradačca ili kod nas na obroncina Majevice.

    Uglavnom se pokušalo da katolička sela ostanu unutar Austrougarskog prostora.


    U tom periodu a na osnovu mirovnog sporazuma Osmanlije utvrđuju svoje vojne utvrde (palanke) na točno određenim položajima .

    Jedne od takvih izgrađene su u selima Barka (danas Brka) tada skoro potpuno napušteno katoličko selo te na prostoru današnje Palanke.

    Nakon izgradnje vojnih utvrda (palanki) a koje su brojile oko 30 osmanlijskih vojnika krenulo je naseljavanje tog prostora.

    Prvenstveno to su bile brojne obitelji osmanlijskih vojnika koji su pripadali toj palanki a potom dolazak zanatlija i drugih muslimana s ciljem naseljavanja praznih katoličkih sela.


    Selo Palanka tada je bio ne nastanjen prostor i samom izgradnjom vojne utvrde (palanke) počinje i povijest današnjeg sela Palanka po čemu je na koncu i dobila ime..

    Uglavnom vojne utvrde (palanke) osmanlija bile su precizno razmještene na obroncima Majevice izuzev Barke (Brke) gdje su osmanlije ušle nešto dublje u prostor Posavine.

    Na datoj karti iz 1737 godine jasno se vidi razmještaj osmanlijskih utvrda (palanki) na obroncima Majevice (označene trokutićima) ali i Austrougarskih (kućice) s druge strane rijeke Save.

    Razmak između dvije osmanlijske utvrde bio je 1-2 sata hoda od jedne do druge.


    Zahvaljujući ovakvom razmještanju vojnih utvrda (palanki) na obroncima Majevice katolici ovih prostora uspjeli su kako tako očuvati ove prostore i vjeru svojih očeva.

    Tekst : Josip Lelić

    Foto:
    -karta iz 1738 godine s točnim lokacijama postavljenih vojnih utvrda (palanki)
    - izgled jedne osmatračnice u vojnoj utvrdi (palanki)

    Zašto su i kako katolička sela na brčanskom prostoru postala muslimanska ? ACtC-3fLc9hfYFlOKfEkxaF4E3hhr74R-DpzyUznJKVSCFOQCRYuAzPhTfqwWLV9PEFc3yC70klG3msPkMQIGLslyzQho9p2828ZtEV6piooVXtQTyl4ydjGCCsdhb5U0qGNMIXO-ueOKFXKHuf_EKN4fMK8=w720-h470-no?authuser=0


      Similar topics

      -

      Sada je: 09.05.24 16:01.