Boće

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Boće

Samo jedno je Boće

Navigation

Prijatelji

Sve vijesti

svevijesti

Boće iz zraka

Boce iz zraka

    Brčki (Brčko) od 1529 do 1878 godine

    Boce-Team
    Boce-Team
    Admin


    Broj postova : 1432
    Points : 3095
    Reputation : 4
    Join date : 15.05.2008
    Age : 58

    Brčki (Brčko) od 1529 do 1878 godine Empty Brčki (Brčko) od 1529 do 1878 godine

    Postaj  Boce-Team 26.01.21 23:14

    Brčki (Brčko) od 1529 do 1878 godine ACtC-3d-Ww9dxl6ihwBVnpbm04TZuh35i13bpDsUGH1xi2nBZfi9kUTBBmnnueXiKSJ3wqJZa7bErpH_GwDp96IUm-UTmr4QTbVO35pSyMyeFjlP1jVFvME-TfDxPiE_agEl1ot5II1pjuY4BPd-XOU50DUF=w604-h379-no?authuser=0

    Nakon okupacije grada Barke (Brčko) Turci su obnovili staru rimsku utvrdu na ušću rijeke Brke u rijeku Savu i u nju smjestili svoje graničare. U to su vrijeme katolici iz brčanskoga kraja većinom napustili grad.

    Nakon turske okupacije u istočne krajeve bosanske Posavine doseljavaju muslimanj te Vlasi iz Podrinja i Srbije.

    Katolička crkva, izgrađena u XV. Stoljeću na današnjem prostoru Srpske Varoši nije odmah porušena. Nekolicina je katolika ipak ostala u gradu i za turske okupacije.

    Turci u to doba nazivaju grad imenom BRCKl, a uzvišenje pokraj rijeke Save, na kojemu je već od XV. stoljeća postojao stari Hrvatski grad Barka, nazivaju “Brčki brijeg.“

    U drugoj polovici XVI. stoljeća grad se Brčki nešto bolje razvio.Tranzit je robe i ljudi između Brčkog i Slavonije u to vrijeme bio znatan. Katolici, bivše izbjeglice, tada se u većemu broju vraćaju u svoj grad.

    Oko stare džamije pokraj rijeke Save koncem je XVI. stoljeća uveden pazarni dan koji se održavao jednom mjesečno.
    Trgovalo se šljivom, pamukom, žitom, solju i kožarskim proizvodima.

    Grad je Brčki početkom XVII. stoljeća bilo lijepo mjesto. Ulice su bile popločane. U gradu su radila dva javna kupališta.
    Bilo je oko 150 kuća, tri džamije i jedna katolička crkva.
    Prema turskome popisu iz 1651. godine u brčanskome je kraju živjelo 2 769 katolika.

    Da je u to doba u gradu postojala katolička crkva, svjedoči izvještaj vojnoga svećenika Bzenskog iz 1689. godine.

    Iz izvještaja svećenika Bzenskog doznajemo da je u gradu postojala jedna mala katolička crkva stara više stoljeća.

    U to vrijeme nije ni bilo drugih crkava osim katoličkih
    Sve opisano govori da su se katolici i pod turskom vladavinom borili za opstojnost u ovome gradu i okolici.

    U izbjegličkome naselju tj današnja Brka katolici iz brčanskoga kraja izgradili su katoličku crkvu.

    Crkva je izgrađena 1638. godine i održala se oko 50 godina.
    U novije je vrjeme u selu Brka rasla velika lipa na mjestu na kojemu je nekad postojala katolička crkva. To je mjesto danas poznato pod nazivom «Manđukuša».

    U vojnome je izvještaju austrijske vojske iz 1690. godine vidljivo da se grad Brčko zvao BRČKA. U to su vrijeme katolici iz Slavonije u crkvenome pogledu pripadali bosanskim katoličkim župama Brki i Tramošnici (Gradačac).

    Katolici iz Podgajaca, Rajeva Sela i Gunje u crkvenome su smislu pripadali katoličkoj župi u Brki (Barka), a katolici iz Županjeg Blata i Bošnjaka župi Tramošnica (općina Gradačac). Iz ovoga se opisa zorno može zaključiti daje od pamtivijeka postojala sprega između katolika u Slavoniji i katolika u brčanskorne kraju, da je to bio jedan narod katoličke vjere koja je opstala čak i u ovim najtežim okolnostima turske okupacije Slavonije i bosanske Posavine.
    Požarevačkim mirom iz 1718. godine brčanski je kraj pripao Austriji. Pod austrijskom se vlašću zadržao do 1739. godine.
    Tih dvadesetak godina, od 1718. do 1739. godine , u Brčkom i okolici živjeli su pretežito katolici, tj. bivše izbjeglice - povratnici iz Slavonije i podmajevičkih katoličkih sela, ali i drugih krajeva.
    U to je vrijeme brčanski kraj bio dosta opustošen i nije bio gusto naseljen.

    1739. godine turska je vojska ponovno prodrla do rijeke Save. Od tada je ova rijeka bila granično područje između Austrije i Turske , a Brčka Varoš ponovno postaje pogranično mjesto.
    Turci su zbog savezništva s Austrijom razrušili naselja pokraj rijeke Save u bosanskoj Posavini, pa su tako porušena naselja i u brčanskome kraju.

    Katolici iz ovih krajeva utočište ponovno nalaze u Slavoniji, a najčešće u Rajevu Selu, Podgajcima, Bošnjacima i Županjem Blatu. Isto se dogodilo i s Hrvatima koji su živjeli zapadno od Brčkog, tj. u katoličkim selima Plazulje, Vučilovac, Lepnica, Vidovice, Kopanice pa sve do Tolise.

    Cijela je bosanska Posavina ponovno pala u turske ruke. Neki su brčanski katolici izbjegli južnije od grada u katolička sela Boće, Štrepce, Zovik, Brku i Bijelu.

    Tu su našli spas u okrilju katoličke crkve. U idućih dvadeset godina u brčanskome kraju pod turskom okupacijom vlada prividan mir.
    Tijekom 1742. godine u katoličkim je selima u okolici Brčkog utemeljena katolička župa RAVNE. Obuhvaćala je preko dvadeset sela u brčanskoj oko­lici.

    Turci su u međuvremenu porušili staru crkvu izgrađenu početkom XV stoljeća u gradu Barki (Brčko) na prostoru današnje pravoslavne crkve u Srpskoj Varoši.

    Po završetku ratova između Austrije i Turske u cijeloj se Bosni obnavljaju i grade nove vojne utvrde, tzv. palanke.
    Na taj se način Turska htjela zaštiti od prodora austrijske vojske. I u okolici Brčkog su tijekom 1740. godine izgrađene vojne utvrde tzv "palanke" .

    Palanka su postojale sve do 1804. godine, a službeno su ukinute 1833. godine. Na postojanje ove utvrde u brčanskome kraju u novije vrijeme ukazuje još jedino istoimeno selo smještena oko deset kilometara južnije od grada Brčkog po imenu Palanka a koje su izgradili muslimani i katolici.

    O ovome mjestu (Palanki) nešto više ću pisati u sledećem tekstu.

    Tekst : Josip Lelić


      Sada je: 09.05.24 17:34.