Katolička crkva danas slavi blagdan Svete Katarine. Ona je u narodu toliko poznata da su se uz njezin lik i ime isprepleli mnogi događaji i uzrećice. Iako se slave Sveta Katarina Sienska i Ðenovska, najpoznatija je Sveta Katarina Aleksandrijska.
- Ona je u narodu toliko poznata da su se njezin lik i njezino ime isprepleli toliki događaji i uzrećice poput one "Sveta Kata, snijeg na vrata".Njezin život je bio toliko ispunjen zgodama i nezgodama da su se već u Srednjem vijeku o njoj priređivale predstave. Katarina je bila zanimljiva jer se nije željela udati za rimskog časnika, koji ju je zbog neuzvraćene ljubavi osudio na smrt.
- Nemogavši nikako tu Katarinu pridobiti za sebe, razbijesnio se i dao načiniti jedno strašno novo mučilo, kotač s bodežima, koji će je posve sasjeći - ispričao je velečasni Vražić.
Sveta Katarina je zaštitnica studenata filozofije, a mnoge crkve u Hrvatskoj nose njezino ime.
- Ona je jedna od najraširenijih svetica, pa tako možemo reći da je ime Katarina, Katica, Keti i sve izvedenice iz tog imena, imaju mnoge naše majke, sestre, supruge i djeca, i da to ime baš i nije ustupilo pred kojekakvim modernim imenima.
legenda:
"Maksimin Daia, koji je došao na vlast u rimskim afričkim provincijama naslijedivši rođaka Galerija, zaljubio se u Katarinu tako jako da je odlučio rastaviti se od svoje žene te oženiti Katarinu. Mlada ga je kršćanka najodlučnije odbila. On ju je tada suočio s pedesetoricom filozofa s namjerom da je oni uvjere kako Krist, jer je umro na križu, ne može biti Bog. No Katarina, služeći se preodlično govorničkom vještinom, a još više dobrim poznavanjem filozofije i teologije, pridobila je na svoju stranu mudrace koji, rasvijetljeni milošću, prionuše uz kršćanstvo. U očima pogana dvostruko poraženi, zadobiše mučeničku krunu jer ih je Maksimin stavio na muke i pogubio.
Ne mogavši Maksimin slomiti Katarinu, razbjesnio se i dao načiniti strašno mučilo: kotač s bodežima, koji će je sasjeći. No to se mučilo raspalo. Tada je mučenica odvedena izvan grada te joj je odrubljena glava." Prema toj legendi anđeli su tijelo sv. Katarine prenijeli na Sinaj i ondje ga sahranili. Na tom mjestu podignut je kasnije slavni samostan Sv. Katarine koji postoji još i danas. Egipatski predsjednik Anvar El Sadat kraj tog je samostana 19. studenoga 1979. započeo gradnjom velikog religioznog središta za tri jednobožačke religije: kršćansku, židovsku i muslimansku, da to mjesto, gdje je Bog u Starom zavjetu Mojsiju predao 10 zapovijedi, bude mjestom molitve i klanjanja jedinome pravome Bogu.